Przed laty miałem okazję współpracować przy tworzeniu stałej rubryki branżowego czasopisma. Dział z ostatnich stron magazynu zawierał opinie fachowców na temat utworów nadesłanych przez czytelników.
W sumie fajna koncepcja i każdy na tym korzystał. Zespół miał okazje zaprezentować swoje dokonania szerszej grupie odbiorców, jednocześnie zyskując fachową opinię na temat produkcji. Czasopismo tworzyło treści angażujące czytelników, a czytelnicy mieli okazję poznać nieznanych dotąd wykonawców.
Ten pozornie korzystny dla wszystkich układ miał jednak drugie dno. By zamieścić konstruktywną krytykę w tejże rubryce, artysta musiał przesłać do redakcji wybrany utwór na płycie CD. Czyli musiał dokonać nagrania przeznaczonego do publikacji!
Co niby w tym złego? Nic, jeśli chodzi o zespoły „świadome”, traktujące tę publikację jako pewnego rodzaju kanał promocyjny. Natomiast dla garażowych kapel, stawiających swoje pierwsze kroki, był to strzał w stopę. Opiniujący eksperci, dokonując analizy, wskazywali wady i zalety utworu, uświadamiając tym samym wykonawców.
Co niby w tym złego?
Kolejność!
Taka dekonstrukcja piosenki powinna zostać przeprowadzona PRZED nagraniem! To preprodukcja jest wczesnym etapem przygotowań do publikacji, a w przypadku „demowiczów” nadsyłających utwory kolejność była zupełnie odwrotna. W rezultacie czytelnik mógł wysłuchać surowej formy muzycznej, a artysta z pokerową miną wodził oczami po zapiskach w periodyku…
…ale spokojnie. Tym czasopismem była „Estrada i studio”, magazyn dla muzyków i realizatorów, a rubryka „Prześlij nam swoje demo” była doskonałym studium przypadku dla obu grup docelowych.
Takie były czasy, że komunikacja między tymi grupami odbywała się przez fizyczną pocztę oraz drukowany magazyn. Na szczęście dzięki Internetowi i takim właśnie przypadkom jesteśmy bogatsi o wiedzę na temat produkcji. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie, oraz to, że czasem należy wykorzystać opinie fachowców, żeby osiągnąć zamierzony rezultat.
W Bitew Robienie każdy współpracujący zespół otrzymuje merytoryczne wsparcie, zatem jeśli jesteś zainteresowany kooperacją na wybranym etapie produkcji, skorzystaj z formularza kontaktowego.
Jeśli chcesz poznać więcej porad na podobne tematy, przejrzyj wpisy na moim blogu, oraz odwiedź mój fan page na Facebooku:https://www.facebook.com/BitewRobienie/