Preprodukcyjna lista kontrolna

Oto PIĘĆ krótkich pytań, które powinieneś zadać sobie w procesie preprodukcji:

 
Tempo? Odpowiednio dobrane jest kluczowym elementem formy muzycznej. Od tempa zależy ilość przekazanej energii przekładającej się na docelowe emocje utworu. Spróbuj zmienić wartość bpm o dwie, trzy jednostki, by zobaczyć czy lepiej czujecie piosenkę.
 
Tonacja? Posłuchaj czy wokalista ma pełną kontrolę nad swoim głosem. Spytaj go, czy czuje się komfortowo we wszystkich partiach. Jeśli to konieczne wprowadź zmiany w melodii lub zmień tonację utworu. 
 
Dynamika? Zwróć uwagę na dynamikę postępującą wraz z formą utworu, posłuchaj czy zwrotki wykonywane są nieco lżej od refrenu. Oceń czy zmiany dynamiczne mają negatywny wpływ na rytm (im ciszej, tym wolniej).
 
Tekst? Zerknij na tekst piosenki i sprawdź, czy nie nadużywacie zaimków, co jest częstą praktyką na „zapychanie” melodii sylabami.
 
Zgrany zespół? Posłuchaj akcentów i zmian części utworów (np. ze zwrotki na refren), oceniając czy są odtwarzane w ten sam sposób przez wszystkich. Ustal, czy ktoś się waha, wykonując swoje partie. Sprecyzujcie zakończenie, jeśli to konieczne.