Czyli TRZY praktyczne porady przed wejściem do studia.
1. Spróbuj zaplanować całą strategię. Ustal gdzie i z kim nagrywasz, jaki masz budżet i skąd będzie pochodził, kiedy planujesz wydać nagrany materiał, kto i kiedy zaprojektuje grafikę, jakie utwory zamierzasz nagrać… Proces przygotowań może trwać kilka miesięcy więc taki plan, posłuży ci jako ściągawka, gdy będziesz przytłoczony innymi obowiązkami.
2. Oszczędź czas i pieniądze. Czas studyjny, dojazd i zakwaterowanie potrafią złożyć się na niezłą sumkę, więc postaraj się, by przed wejściem do studia być przygotowanym w 100%. Poproś znajomego lub lokalnego realizatora, aby zrobił preprodukcyjne nagranie całego zespołu. Przekonasz się, że istnieją pewne problemy, które nie są zauważalne, dopóki nie usłyszysz ich w nagraniu. Pamiętaj, że mikrofon jest uczciwym krytykiem, i nierzadko „niewinne” pomyłki w grze na żywo mogą zepsuć całe nagranie.
3. Rób notatki i analizuj, co zadziałało, a co nie. Wypracujesz w ten sposób swój warsztat i metodykę pracy, co pozwoli usprawnić proces tworzenia i zminimalizuje pojawienie się potencjalnych błędów.
Dopracuj szczegóły, popraw wydajność i nie daj się zapędzić w błędne koło bezustannych ćwiczeń i poprawek. Poznaj wartość zespołu, by w odpowiednim momencie uznać materiał za gotowy na miarę obecnych możliwości.
Stosując powyższe praktyki, unikniesz rozczarowań w studio, zaoszczędzisz czas i pieniądze oraz zminimalizujesz ewentualną presję związaną z pracą w studio.
Powodzenia
Powodzenia